COMPETITION SCHEDULE

 

Date

Time

Content

Venue

May 13th,

Saturday

Whole Day

Judges’ arrival

Designated Hotels

May 14th,

Sunday

Whole Day

10:00-22:00

Teams arrival &

Registration

Designated Hotels

Olympic Palace

07:15-08:15

Breakfast

Designated Hotels

08:30

Shuttle-bus for Judges
to Olympic Palace

 

09:00-10:00

09:00-12:00

13:00-16:00

Judges’ Registration

Judges’ Refresher Course

 

Olympic Palace

16:00

Shuttle Bus for Judges
to the Hotel

 

12:00-13:00

Lunch for Judges

Olympic Palace

14:00-16:00

Lunch for Teams

Olympic Palace

19:00-20:30

Dinner

Designated Hotels

May 15th,

Monday

07:00-08:30

Weighing-in for Qingda

and Tuishou

(6:30 – shuttle-bus from the hotels)

Olympic Palace

09:00-12:00

Teams’ Registration

Olympic Palace

07:15-08:15

Breakfast

Designated Hotels

07:45

Shuttle-bus to Olympic Palace

 

12:00-13:00

Lunch for Judges

Olympic Palace

10:00

EWUF Executive Board Meeting

(09:30 – shuttle bus from the hotel)

Olympic Palace

12:00-14:00

Lunch for Teams

Olympic Palace

14:00-17:00

Seminar in XIngyi and Bagua
by Laoshi Di Guoyong (China) for athletes and coaches

Olympic Palace

17:00

Technical Meeting

Electronic Draw-lots

Olympic Palace

17:30

Rehearsal of the
Opening Ceremony

(4 people from the country)

18:00, 18:30

Shuttle Bus to the Hotel

19:00-20:30

Dinner

Designated Hotels

May 16th,

Tuesday

07:00-08:00

Breakfast

Designated Hotels

07:45

Shuttle-bus to Olympic Palace

Whole Day

Shuttle Busses to the Olympic Palace for Teams’ Training (Schedule TBA)

Whole day

Teams’ training

(Schedule TBA)

Olympic Palace

09:00

EWUF Congress

Olympic Palace

09:00-12:00

13:00-16:00

Judges’ Refresher Course

Olympic Palace

12:00-13:00

Lunch for Judges

Olympic Palace

12:00-14:00

Lunch for Teams

Designated Hotels

16:00

Shuttle Bus for Judges
to the Hotel

Olympic Palace

17:30

Shuttle Busses to the Olympic Palace

Designated Hotels

19:00

Opening Ceremony

Olympic Palace

20:00

Dinner

20:45

Shuttle Busses to the Hotel

May 17th,

Wednesday

07:00-08:00

Breakfast

Designated Hotels

07:45

Shuttle-bus to Olympic Palace

09:00-13:00

Competition

Olympic Palace

12:00-14:00

Lunch

14:00-18:00

Competition

18:00

Awarding ceremony

19:00

Shuttle Bus to the Hotel

19:00

EWGS “Duan” and “Ji” examination

19:00-20:30

Dinner

Designated Hotels

May 18th,

Thursday

07:00-08:00

Breakfast

Designated Hotels

08:00

Shuttle-bus to the Olympic Palace

09:00-13:00

Competition

Olympic Palace

12:00-14:00

Lunch

14:00-18:00

Competition

18:00

Awarding ceremony

19:00

EWGS “Duan” and “Ji” examination

19:00

Shuttle Bus to the Hotel

19:00-20:30

Dinner

Designated Hotels

May 19th,

Friday

07:00-08:00

Breakfast

Designated Hotels

07:45

Shuttle-bus to the Olympic Palace

09:00-13:00

Competition

Olympic Palace

12:00-14:00

Lunch

14:00-18:00

Competition

18:00

Awarding ceremony

19:00

Shuttle Bus to the Hotel

19:00-20:30

Dinner

Designated Hotels

May 20th,

Saturday

07:00-08:00

Breakfast

Designated Hotels

07:45

Shuttle-bus to the Olympic Palace

09:00-12:00

Competition

Olympic Palace

12:00-14:00

Lunch

13:00-15:00

Awarding ceremony

15:00

Shuttle Bus to the Hotel

19:00

Closing Party

Designated Hotels

May 21st

Sunday

07:00-08:00

Breakfast

Designated Hotels

Whole Day

Teams’ departure